Domowa przestrzeń

Powiązane artykuły


Szkodniki w ogrodzie ? jak z nimi walczyć?

0194910.jpgOsoby mające własny ogród lub działkę, wiedzą doskonale jakie szkody może wyrządzić wśród sadzonek i roślin ogrodowych każdy ?nieproszony gość?. Do takich intruzów zaliczyć możemy przede wszystkim: krety, mrówki, mszyce, nornice oraz ślimaki. Jak zwalczać szkodniki w ogrodzie by zwycięsko wyjść z tej walki, a przy tym pozostawić nasz ogród bezpiecznym dla roślin? Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na pozbycie się 5 najpopularniejszych ogrodowych intruzów.

 

 1.  Krety

 

Każdy wie, iż krety bywają bardzo uciążliwym problemem w ogrodzie. Trudno się ich pozbyć, nie mówiąc już o szkodach, których krety są sprawcami. Wszechobecne kopce ziemi, podgryziony system korzeni naszych roślin to ich znak rozpoznawczy. Ponadto krety żywią się dżdżownicami, które spulchniają ziemię na naszej działce. Jak pozbyć się kreta z naszego ogrodu? Bywa to trudne, ze względu na fakt, że ma on duży system podziemnych tuneli, do których może się schować. Jest na niego jednak kilka sposobów.

 

 • hałas ? kret nie przepada za hałasem, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie na działce specjalnego urządzenia emitującego co jakiś czas dźwięk odstraszający te stworzenia. Ponadto możemy na pręcie wbitym w ziemię zamontować aluminiowe puszki, które na wietrze będą wytwarzać dźwięki odstraszające.
 • pułapka ? dobry sposobem jest montaż pułapki, która automatycznie łapie wchodzące do niej stworzonko. Tym sposobem możemy złapać intruza i wypuścić go na terenie, gdzie wyrządzi on mniej szkód.
 • odstraszające rośliny ? jest kilka roślin, które skutecznie odstraszą kreta poprzez swój zapach. Jest to kwiat zwany aksamitką (dobrze odstrasza też komary), bazylia oraz czosnek. Warto mieć je więc na swojej działce.

 

 1. Mrówki

 

Wydawać by się mogło, ze tak małe stworzenia jak mrówki nie mogą wyrządzić w ogrodzie większych szkód. Nic bardziej mylnego. Często zadomowiają się one na drzewach czy roślinach, wchodzą także do domu. Mogą żywić się warzywami i tym samym niszczyć naszą hodowlę roślin. Jak się przed nimi bronić?

 

 • środki ze sklepu ? preparaty zakupione w sklepie pozwolą łatwo pozbyć się tych szkodników. Wystarczy wysypać je w bliskim sąsiedztwie mrowiska i odczekać jakiś czas.
 • domowe sposoby ? to przede wszystkim zastosowanie zapachów, których mrówki bardzo nie lubią nieopodal ich kolonii. Warto użyć między innymi cynamonu, czosnku, lawendy oraz liści z pomidorów. Szkodniki dobrze odstrasza też proszek do pieczenia wysypany obok mrowiska.

 

 1. Mszyce

 

To kolejna plaga ogrodowych szkodników. Oblegana przez mszyce roślina przestaje rosnąć i niszczeje. Mszyce bardzo szybko zajmują jej kolejne części, żerując na pędach i łodygach. Jest jednak kilka sposobów na tego ogrodowego intruza.

 

 • strumień wody ? warto rozpocząć zwalczanie mszyc od środków najbardziej podstawowych i nieszkodliwych dla rośliny. Spróbujmy zatem za pomocą węża ogrodowego spłukać owady z zaatakowanej rośliny.
 • środki chemiczne ? zakupione w sklepie powinny rozwiązać problem uporczywych owadów. Spryskanie mszyc powinno uśmiercić je i uwolnić nas od plagi.

 

 1. Nornice

 

Bardzo częstym, aczkolwiek nieproszonym gościem w ogrodzie jest nornica. Potrafi ona niszczyć warzywa, korzenie roślin i dewastować ogród. Te gryzonie żyją w podziemnych tunelach, podobnie jak krety. Jeśli nie posiadamy kota, który chętnie zapoluje na nornicę, warto rozważyć inne sposoby pozbycia się intruza.

 

 • pułapka ? umieszczona u wylotu tunelu nornicy pomoże nam złapać ją i przenieść w inne miejsce, np. na łąkę.
 • preparaty chemiczne ? które odstraszają swoim zapachem nornice. Warto spryskać nimi teren, gdzie nornice drążą swoje podziemne korytarze.
 • rośliny ? warto zasadzić w ogrodzie czosnek, którego zapachu nornica nie toleruje.

 

 

 1. Ślimaki

 

Wbrew pozorom, ślimaki jako ogrodowi intruzi potrafią siać w ogrodzie prawdziwe spustoszenie. Mogą one zjadać rośliny i niszczyć całe uprawy w przeciągu jednej nocy! Warto więc wiedzieć jak zaradzić tej pladze.

 

 • granulki ? specjalny preparat do kupienia w sklepach ogrodniczych, wysypany w okolicy naszej uprawy (najlepiej ? w około grządek) ma działanie trujące dla ślimaków. Jednocześnie nie powoduje szkód dla roślin w pobliżu.
 • przenoszenie ślimaków ? w miejsca, w których nie będą one stwarzały szkód, np. do lasu.
 • regularne koszenie trawy ? to wbrew pozorom całkiem dobry sposób na ślimaki. Wówczas stworzenia te muszą uciekać, najlepiej jak najdalej od naszej działki.

 

 

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

19 lip 2013

Ostatnie artykuły


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Materace ? rodzaje, ceny, wybór

  Nikt nie zaprzeczy, że w domu nie ma nic ważniejszego niż wygodne łóżko. Wypoczynek w ...


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Jak dbać o zmywarkę, piekarnik i inne AGD?

  Zakup urządzenia AGD to nie wszystko ? ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, by bezpiecznie służyły ...


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Sofa, kanapa, narożnik ? czyli meble tapicerowane do salonu

  Aktualnie mamy bardzo duży wybór wśród różnego rodzaju mebli do salonu, które różnią się od ...

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz.