Domowa przestrzeń

Powiązane artykuły


Sofa, kanapa, narożnik ? czyli meble tapicerowane do salonu

Aktualnie mamy bardzo duży wybór wśród różnego rodzaju mebli do salonu, które różnią się od siebie nie tylko kolorem, kształtem i typem, ale także funkcjonalnością. Niektóre z nich to przykładowo: sofa, kanapa, wersalka, kozetka czy narożnik.

Rozróżnienie mebli takich jak sofa i kanapa często jest dosyć nieostre i tak naprawdę trudno jest dokonać tutaj ścisłego i konkretnego podziału, zważywszy na fakt, że pojęcia te stosowane są zwykle zamiennie. Można jednak podać pewne główne cechy mebli tapicerowanych do salonu.

Ogólna (umowna) charakterystyka mebli tapicerowanych do salonu:

Kanapa ? ogólne określenie na meble takie jak sofa czy wersalka. Może być rozkładana, lecz nie jest to warunek konieczny.

Sofa ? mebel reprezentacyjny, służy głównie do siedzenia. Ma więcej walorów dekoracyjnych, jest też wygodna, ale trudniej na niej o drzemkę. Sofa częściej używana jest do spotkań towarzyskich, niż do popołudniowego odpoczynku. Może stanowić zaciszny kącik lub też centrum życia domu. Skomponowana właściwie z niewielkim stolikiem do kawy odda całkowicie nastrój stylowego salonu. Sofy kojarzą się głównie z nowoczesnym typem mebla, dlatego też często królują tutaj ostre barwy oraz pokrycie z ekoskóry. Różnorodność kształtów i rozmiarów sprawia, że sofa jest bardzo popularnym meblem w salonie. Sprawdza się lepiej w większych domach, gdzie salon stanowi osobne pomieszczenie i nie jest on jednocześnie sypialnią.

Wersalka - może być meblem do siedzenia lub też służyć do spania ? jej cechą jest bowiem możliwość rozłożenia. Jest to spora oszczędność miejsca. Na wersalce z powodzeniem możemy przenocować gości lub nawet spać samemu ? dzięki temu możemy połączyć pokój dzienny z sypialnią. Prosty mechanizm rozkładania pozwala na efektywne użytkowanie sprzętu. Wersalka świetnie sprawdzi się też w pokoju nastolatka lub pokoju gościnnym – jest to praktycznie najpopularniejszy mebel do salonu, zwłaszcza w mieszkaniach. Jego funkcjonalność i walory praktyczne sprawiają, że znajduje wiele zastosowań i jest często wybieranym przez Polaków meblem tapicerowanym do salonu. Do wersalek bardzo łatwo jest też dobrać fotele, co ułatwia kompozycję wnętrza.

Narożnik ? kanapa, którą umieścić można w rogu pokoju. Pozwala to na efektywne zagospodarowanie nawet małego metrażu. Rzadziej dobierzemy do niego fotel, jednak często nie jest to konieczne, gdyż narożnik stanowi jednolitą całość. Ozdobę mogą stanowić zgrane z wnętrzem poduszki (często wybierane są poduszki w kilku kolorach, w harmonii do barwy ścian pomieszczenia). W większych mieszkaniach narożniki stawiane są często w centrum salonu, co pozwala na komfortowe przyjęcie sporej liczby gości.

Kozetka ? zwykle kojarzy nam się ona z gabinetem psychologa, niemniej jednak jest to idealny mebel dekoracyjny do salonu. Jego oryginalna asymetria pozwala nam na stylowe dopełnienie aranżacji wnętrza. Różne rodzaje kozetek ? tradycyjna, czy też nowoczesna ? pozwalają nam na dobranie tego mebla do wielu wnętrz. Kozetka prócz walorów estetycznych pozwala nam na wygodny relaks oraz wypoczynek po ciężkim dniu.

Z powyższych charakterystyk można wyciągnąć jeden wniosek ? każdy mebel do salonu ma swoje wady i zalety. Do salonów wystawnych i eleganckich znakomicie nada się kozetka, sofa czy ciekawy narożnik. Na małym metrażu np. w bloku, sprawdzi się zarówno wersalka i narożnik, gdyż pomogą one efektywnie zagospodarować przestrzeń mieszkania. Nikt jednak nie zaprzeczy, że taki mebel tapicerowany jak kanapa jest niezbędny w każdym domu, niezależnie od gustu domowników.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

01 sie 2013

Ostatnie artykuły


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Materace ? rodzaje, ceny, wybór

  Nikt nie zaprzeczy, że w domu nie ma nic ważniejszego niż wygodne łóżko. Wypoczynek w ...


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Jak dbać o zmywarkę, piekarnik i inne AGD?

  Zakup urządzenia AGD to nie wszystko ? ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, by bezpiecznie służyły ...

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz.