Domowa przestrzeń

Powiązane artykuły


Sekatory, nożyce do żywopłotów

Ogród jest miejscem, gdzie chętnie wypoczywamy i spędzamy swój wolny czas. Jednak aby zawsze ładnie i estetycznie wyglądał, należy odpowiednio o niego dbać, by zachował swą atrakcyjność. Do jednych z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych ogrodu należy dbanie o trawnik i żywopłot.

Sekatory

Do zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie niezbędne są odpowiednie narzędzia. Jednym z popularniejszych przyrządów jest sekator. Służy on do przycinania różnej grubości gałęzi.

Idealny sekator powinien być lekki i nie ulegać awariom. Powinien ciąć przy małym użyciu siły. Przed zakupem odpowiedniego narzędzia warto jest zwrócić uwagę kilka ważnych kwestii – kształt ostrza, ergonomiczne rączki, gwarancje i dostępność części zamiennych. Niektóre sekatory mogą mieć nawet dwuletni okres gwarancji.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje sekatorów:

 • nożycowy ? jego działanie jest podobne do nożyc. Ostrze i przeciwostrze tną gałąź, nie stykając się, mijają się bardzo blisko.
 • Kowadełkowy ? posiada jedno ostrze, które tnie gałąź opartą na szerokim kowadełku. Cięcie kończy się w momencie, gdy ostrze zetknie się z kowadełkiem. W ostatnich latach, ten rodzaj sekatorów stał się bardzo popularny.

Nożyce do żywopłotów

Jeżeli w ogrodzie posiadamy żywopłot – do jego pielęgnacji będziemy potrzebować odpowiednich narzędzi. Dzięki regularnemu i prawidłowemu strzyżeniu, żywopłot stanie się gęsty, ładny i zdrowy.

Wybór nożyc do pielęgnacji żywopłotu jest bardzo duży. Na rynku dostępne są:

 1. Nożyce ręczne

Są podstawowym narzędziem, służącym do strzyżenia żywopłotów. Idealnie sprawdzają się w początkowej fazie pielęgnacji, gdy przycinane są pędy pojedynczych roślin oraz przy strzyżeniu żywopłotów utworzonych z bylin i krzewinek. Podczas zakupu odpowiednich nożyc, należy sprawdzić czy mają lekkie raczki, wygodne uchwyty oraz czy są wyposażone w odboje, zapobiegające kontuzjom stawów. W przypadku wysokich żywopłotów, warto rozważyć zakup nożyc z raczkami wysuwanymi teleskopowo. Umożliwiają one przycinanie roślin bez konieczności używania drabiny.

Istnieją modele nożyc, które są przeznaczone nie tylko do przycinania żywopłotów, ale również sprawdzają się prz pielęgnacji trawy i krzewów. Należy pamiętać, że nożyce z krótkimi rączkami nadają się do żywopłotów o delikatnych pędach, natomiast nożyce z długimi rączkami ? doskonale sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach oraz przy wysokich żywopłotach.

 

 1. Nożyce elektryczne

Ten rodzaj nożyc nadaje się do strzyżenia niedużych żywopłotów. Podczas wyboru konkretnego modelu należy uwzględnić wielkość żywopłotu, grubość gałęzi i twardość drewna ? od tego zależy potrzebna moc urządzenia, długość i rozstaw noży tnących.

W przypadku, gdy żywopłot posiada skomplikowany kształt, powinno się wybrać nożyce z krótszą listwą tnącą. Modele z dłuższą listwą lepiej sprawdzają się przy dużych, płaskich powierzchniach. Żywopłoty bardzo wysokie należy przycinać nożycami teleskopowymi, dzięki którym można ciąć nawet bardzo wysokie partie roślin.

Nożyce elektryczne są lżejsze i cichsze od spalinowych, jednak strzyżenie ogranicza długość przewodu.

 

 1. Nożyce akumulatorowe

  Jeżeli posiadamy mały żywopłot ? ten rodzaj nożyc idealnie się sprawdzi. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że pracują cicho (tak jak nożyce elektryczne), ale jednocześnie nie ogranicza ich długość przewodu. Nożyce akumulatorowe mogą być wyposażone w ruchomy wysięgnik, dzięki któremu można ciąć wysoki żywopłot bez konieczności użycia drabiny.

 

 1. Nożyce spalinowe

  Nożyce spalinowe są bardzo mocne i wydajne. Doskonale sprawdzają się przy gęstych i dużych żywopłotach, nawet w odległych częściach ogrodu. Do ich wad należy zaliczyć głośność podczas użytkowania, ciężar oraz stosunkowo wysoką cenę.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

31 lip 2013

Ostatnie artykuły


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Materace ? rodzaje, ceny, wybór

  Nikt nie zaprzeczy, że w domu nie ma nic ważniejszego niż wygodne łóżko. Wypoczynek w ...


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Jak dbać o zmywarkę, piekarnik i inne AGD?

  Zakup urządzenia AGD to nie wszystko ? ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, by bezpiecznie służyły ...


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Sofa, kanapa, narożnik ? czyli meble tapicerowane do salonu

  Aktualnie mamy bardzo duży wybór wśród różnego rodzaju mebli do salonu, które różnią się od ...

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz.