Domowa przestrzeń

Powiązane artykuły


Rośliny do domu

Kiedy twój dom czy mieszkanie jest już wyposażone, a wystrój odpowiada waszym gustom, można by ...

Rośliny ozdobne

Drzewa i krzewy iglaste należą do jednych z najlepszych i najpopularniejszych roślin ozdobnych, sadzonych w polskich ogrodach. Ich pielęgnacja jest stosunkowo łatwa i przyjemna, a efekt, jaki osiągamy ? zachwycający. Wystarczy ciekawy pomysł i odrobina inwencji i nasz ogród może stać się naszym własnym Eden.

Przygotowanie

Przed sadzeniem roślin należy odpowiednio się do tego przygotować. W tym celu wraz z zakupem roślin, od razu powinno się nabyć torf workowany. Jego ilość do każdej rośliny zależy od tego, jaka jest jakość gleby, na której zostanie posadzona roślina. Jeżeli ziemia jest dobra i wartościowa, wtedy na roślinę powinno się przeznaczyć około 15-20 litrów torfu. Przy słabszej, piaszczystej ziemi, ilość torfu musi być większa ? nawet do 90 litrów na jedną roślinę.

Inną ważną kwestią jest Ne wapnowanie ziemi. W przypadku sadzenia róż czy trawnika jest to dopuszczalne, natomiast nie przy drzewkach iglastych.

Sadzenie

Po odpowiednim rozplanowaniu roślin w ogrodzie , można przystąpić do sadzenia. Na początku należy w wybranych przez siebie miejscach wykopać dołki. Pamiętajmy by były one nieco większe niż korzeń rośliny, by zmieścił się w nim również torf. Po jego wsypaniu wsadzamy roślinę na środek, tak, by torf otaczał ją z każdej strony. Następnie roślinę obsypujemy dookoła ziemią z ogrodu, co pomoże jej w szybszym ?przyjęciu się?. Na końcu dokładnie zasypujemy i udeptujemy dołek, w którym posadziliśmy drzewko.

Pielęgnacja

Podczas pielęgnacji istnieją dwa podstawowe zabiegi, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin.

Pierwszy z nich ? systematyczne podlewanie. Ilość dostarczanej wody uzależniona jest od gatunku rośliny oraz warunków pogodowych. Świerki i sosny zakorzeniają się głęboko, przez co są wytrzymalsze. Inaczej jest w przypadku cyprysów lub tui, które płyciej się zakorzeniają, co powoduje, ze mają większe zapotrzebowanie na wodę. Warto pamiętać o tym, że nowo posadzone ośliny należy obficie podlać, by namoczyć korzenie i usunąć z podłoża nadmiar powietrza.

Drugim niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie roślin. Chwasty zabierają duże ilości wody oraz składników mineralnych z podłoża, co wpływa na hamowanie rozwoju drzewek.

Dodatkowo należy pamiętać o przycinaniu żywopłotów iglastych, wyłamywaniu z nich wystających gałęzi. W przypadku wszystkich roślin iglastych powinno się przycinać je w ten sposób, by przywrócić ich pierwotny kształt. Sezon na tego typu zabiegi zaczyna się wiosną i trwa aż do końca lata.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

15 lip 2013

Ostatnie artykuły

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz.