Domowa przestrzeń

Powiązane artykuły


Patelnie

obrazek_patelniaPatelnia to niewątpliwie jedno z najważniejszych elementów wyposażenia kuchennego. Przyrząd ten pozwala na przyrządzenie wielu wyśmienitych potraw i znacznie ułatwia życie każdego miłośnika gotowania. Polski rynek obfituje w różne rodzaje patelni, a najpopularniejszymi podziałami są materiały, z jakich zostały wykonane oraz ich podstawowe funkcje.

Materiały wykonania

Dla maksymalnej efektywności naszych prac kulinarnych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj tworzywa, z jakiego wykonana została patelnia. Jest to niezwykle ważne, gdyż warunkuje funkcjonalność przyrządu.

Najstarszym materiałem, z którego produkuje się patelnie jest żeliwo. Niegdyś tworzywo to uznawane było za najlepsze, jedna wraz z biegiem czasu i rozwojem nowych technologii powoli, ale sukcesywnie odchodzi w zapomnienie. Niewątpliwą zaletą żeliwa jest fakt, że tworzywo to jest doskonałym przewodnikiem i izolatorem ciepła. Nie straszne mu są również wysokie temperatury, dlatego bez oporu możemy wstawiać je nawet do rozgrzanego piekarnika. Niestety materiał ten ma również swoje wady. Po pierwsze żeliwo samo w sobie jest ciężkie, dlatego wytworzone z niego patelnie mogą utrudnić swobodną pracę w kuchni. Ponadto ciężko jest utrzymać je w czystości, a dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze żeliwo ma porowatą powierzchnię, do której łatwo przylega brud, tłuszcz i resztki jedzenia, a po drugie nie zaleca się mycia go wodą, a tym bardziej płynem do mycia naczyń, gdyż substancje te wnikają w pory patelni.

Współcześnie rynkiem zawładnęły patelnie teflonowe. Cenią je sobie szczególnie osoby przebywające na wiecznej diecie, lub te, które z natury nie przepadają za opływającymi w tłuszcz potrawami. Coraz grubsza warstwa teflonu, jaką nakładają na patelnie ich producenci pozwala na smażenie wszelkiego rodzaju potraw bez użycia tłuszczu, bądź z naprawdę minimalną jego ilością. Jest to najważniejszy i gony uwagi atut patelni teflonowych, gdyż znacznie wpływa na poprawę jakości i walorów sakowych naszych potraw. Wybierając tego rodzaju patelnię najlepiej wybrać tą z najgrubszą warstwą teflonu, gdyż zachowa swoje cenne funkcje na dłużej.

Na rynku dostępne są również patelnie ceramiczne. Nie należą one do najtańszych, jednak warto zdecydować się na ich zakup, jeżeli zależy nam na jakości przygotowywanych potraw i trwałości produktu. Najwybitniejsi szefowie kuchni używają je głównie do smażenia ryb i warzyw. Dodatkowo ceramika jest bardzo trwała, odporna na działanie wysokich temperatur i środków chemicznych. Oryginalne patelnie ceramiczne cechują się tym, że ich powierzchnia użytkowa jest idealnie gładka, a smażone na niej potrawy delikatnie się rumienią.

Sporą popularnością cieszą się również patelnie stalowe, a w szczególności wykonane ze stali nierdzewnej. Produkty te są praktycznie niezniszczalne, a co najważniejsze odporne na zarysowania, dlatego nie musimy zbytnio się o nie troszczyć. Niestety stal to materiał, który dłużej się nagrzewa i nie zawsze posiada powłokę nieprzywierającą, dlatego mogą przywierać do niej smażone przez nas produkty. Na szczęście nawet brak powłoki ochronnej da się w prosty sposób zastąpić domowymi sposobami, więc nie wyklucza ona patelni z użycia.

Niewątpliwy hitem materiałów, z jakich wytwarzane są współczesne patelnie jest tytan. Patelnie tytanowe to produkty z najwyższej półki ? ciężko je zarysować, cechuje je odporność na ścieranie i zarysowania, są doskonałymi przewodnikami ciepła i można smażyć na nich bez użycia tłuszczu. Jedyną wadą patelni tytanowych jest ich wysoka cena. Najtańsze ego typu patelnie to wydatek rzędu około 250 złotych.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

10 lip 2013

Ostatnie artykuły


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Materace ? rodzaje, ceny, wybór

  Nikt nie zaprzeczy, że w domu nie ma nic ważniejszego niż wygodne łóżko. Wypoczynek w ...


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Jak dbać o zmywarkę, piekarnik i inne AGD?

  Zakup urządzenia AGD to nie wszystko ? ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, by bezpiecznie służyły ...


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Sofa, kanapa, narożnik ? czyli meble tapicerowane do salonu

  Aktualnie mamy bardzo duży wybór wśród różnego rodzaju mebli do salonu, które różnią się od ...

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz.