Domowa przestrzeń

Powiązane artykuły


Oświetlenie wnętrz

Istnieje wiele możliwości oświetlenia wnętrz. Dzięki interesującemu oświetleniu, nawet najskromniej urządzony pokój może zyskać niepowtarzalny ...

Kiedy słońce zachodzi coraz wcześniej

Jesień drodzy Państwo, jesień. Coraz wcześniej robi się ciemno, wieczory i poranki chłodniejsze niż jeszcze ...

Lampy

lampy

Oświetlenie naszych wnętrz pełni niebagatelne znaczenie w końcowym wyglądzie danego pomieszczenia. Pomimo tego, że coraz częściej zastosowanie świetlne znajdują halogeny to prym w gustownych wnętrzach nadal wiodą niezastąpione lampy. Modne ostatnio dokonywanie kombinacji z różnych rodzajów oświetlenia powoduje, że musimy stosować w naszych domach różne rodzaje źródeł światła.

Rodzaje lamp

lampy

Istnieje naprawdę sporo rodzajów lamp. W niniejszym artykule zajmiemy się omówieniem tych najbardziej popularnych, które znajdują zastosowanie w wielu domach rodzinnych.

Pierwszym rodzajem są lampy zwane potocznie żyrandolami. Jest to forma oświetlenia ogólnego, gdyż sama lampa umocowana jest zazwyczaj na samym środku sufitu i rzuca światło na całe wnętrze. Potencjalny klient może wybierać spośród nieskończonej liczby wzorów, odpowiadających różnym, nawet najbardziej wyrafinowanym gustom. W żyrandolach stosuje się bardzo różne źródła światła, od tradycyjnych żarówek, do diod typu LED.

Coraz większą popularnością cieszą się również lampy podłogowe, które coraz częściej pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Strumień światła, który się z nich wydziela kierowany jest głównie na sufit. Tego typu lampy przybierają naprawdę coraz to inne kształty począwszy od tych tradycyjnych z pełnymi kloszami, kończąc na tych najbardziej modernistycznych, które swoim wyglądem dalece odbiegają od klasyki.

Czym kierować się podczas zakupu lampy?

Wybierając oświetlenie do domu zwracamy uwagę na szereg czynników. Przede wszystkim musimy starać się dopasować lampę do stylu i kolorystyki wnętrza, które ma być miejscem jej przeznaczenia. Niedopuszczalne jest wstawianie lampy o tradycyjnym, nawet nieco industrialnym stylu do pomieszczenia o nowoczesnym designie. Poza tym, ważnym kryterium jest oczywiście jakość i funkcjonalność lamp. Jakość oczywiście idzie w parze również z kwotą, jaką jesteśmy zmuszeni wyłożyć na tą konkretną inwestycję. Kupując lampę musimy również rozważyć, jak dużej energii będzie ona potrzebowała i jaką ilość żarówek musimy do niej zamontować.

Aranżując wnętrze bezwzględnie musimy zwrócić uwagę na to, jaka ilość źródeł światła będzie znajdowała się w naszym wnętrzu. Pamiętajmy o tym, że nieprzemyślane oświetlenie i spora ilość lamp ostateczne da wrażenie nieładu i chaosu. Poza tym nie będziemy w pełni wykorzystywać jego mocy i walorów, a przy tym poniesiemy spore koszt związane z wykorzystaniem dużych ilości energii elektrycznej.

Powinno brać się pod uwagę przede wszystkim powierzchnię pomieszczenia, jaką musimy oświetlić różnymi źródłami światła. Nie jest to jednak jedyny czynnik. Należy rozważyć również to, ile światła dziennego dociera do wnętrza oraz jaka jest jego kolorystyka.

lampy

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

28 maj 2013

Ostatnie artykuły

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz.