Domowa przestrzeń

Powiązane artykuły


Kwiaty w domu

Kwiaty w każdym domu są piękną ozdobą oraz dodają pomieszczeniom świeżości i życia. Warto więc wyposażyć swój dom w kilka zielonych roślin, które ożywią pomieszczenia. Ponadto zielony akcent w wyposażeniu wnętrza dobrze je dopełnia oraz uspokaja. Także zajmowanie się roślinami i ich pielęgnacja daje wiele satysfakcji, zwłaszcza kiedy rozrastają się one lub wypuszczają nowe pędy.

Najpopularniejsze rośliny do hodowania w domu to tradycyjne kwiaty doniczkowe i kaktusy. Na te rośliny zwracamy więc poniżej szczególną uwagę. Pokrótce przedstawiamy również charakterystykę drzewek bonsai oraz żywych kamieni, które zasługują na zainteresowanie ze względu na ciekawy wygląd oraz unikatowość. Mogą one dopełnić oryginalne aranżacje lub urozmaicić pomieszczenie.

Kwiaty doniczkowe

Są bardzo popularne ze względu na fakt, że zwykle nie wymagają wiele uwagi. Wystarczy umiarkowane podlewanie oraz usuwanie suchych gałązek oraz liści. Pamiętać trzeba także by umieścić doniczkę w odpowiednim miejscu ? ze względu na przewiew i nasłonecznienie.

 

103f_ogrodek-zdjecia_1_jpg_rosliny-w-domu_mainNajpopularniejsze rośliny doniczkowe to: paprotki, skrzydłokwiat, dracena, zamiokulkas, begonie, prymulki, anginka, fikus benjamin, kalanchoe, storczyk, palma, hoja, róża miniaturowa. Jeśli chodzi o paprotki ? to nie są one wymagające w pielęgnacji i zwykle mogą być hodowane w cieniu. Paprotki ?nie lubią? przeciągów, dlatego też lepiej nie ustawiać ich w sąsiedztwie drzwi czy otwieranych często okien lub miejsc przechodnich. Podobnie hodować należy skrzydłokwiat. Dracena z kolei potrzebuje nieco więcej światła oraz sporo miejsca, gdyż osiąga często spore rozmiary. Zamiokulkas, bardzo popularna ostatnio roślina doniczkowa nie jest z kolei wymagająca i bardzo łatwa w hodowli. Begonie to kwiaty, które posiadają naprawdę widowiskowe liście. Tym zjednują sobie wielu zwolenników. Prymulki to rośliny, które często dajemy w prezencie ? są bowiem delikatne i klasyczne. Warto wiedzieć, że są one wrażliwe na brak wody oraz zbytnie nasłonecznienie. Anginka to bardzo ciekawa roślina pokojowa ? wydziela ona po dotknięciu liści przyjemny, cytrynowy zapach. Odświeża wnętrze zarówno swoim zapachem jak i ładnym wyglądem. Róża miniaturowa to wbrew pozorom niebanalna i ciekawa roślina doniczkowa ? zapewnia ciekawe dopełnienie wnętrza, a ponadto jest łatwa w hodowli i pielęgnacji. Jeśli chodzi o fikusy – fikus benjamin to świetnie uzupełnienie pustego wnętrza, jednak osiąga on naprawdę spore rozmiary, dlatego też trzeba wybrać odpowiedni kąt dla donicy. Przyjemną dekorację stanowi kalanchoe ? może znaleźć swoje miejsce na parapecie lub też na wyższych szafkach ? nie potrzebuje dużej ilości wody ani słońca. Storczyk to roślina nieco bardziej wymagająca, jeśli chodzi o hodowlę. Zwykłe podlewanie nie jest tutaj właściwe. Aby roślina dobrze się rozwijała, trzeba raz na tydzień ?przelać? ją wodą i zostawić na 20-30 minut w pełnej misce wody, tak, by system korzeniowy nawodnił się. Następnie należy odsączyć donicę i pozostawić kwiat na kilka dni. Pamiętać musimy także by nie stawiać storczyka w pełnym słońcu, gdyż szybko zrzuci kwiaty. Sympatią domatorów cieszą się też palmy i hoje ? ze względu na estetykę wyglądu oraz łatwość uprawy.

Kaktusy

O ile kwiaty doniczkowe wymagają mało uwagi, kaktusy nie wymagają jej praktycznie wcale. Pamiętać trzeba jedynie aby miały one swoje dobrze nasłonecznione miejsce oraz by nie podlewać ich za bardzo. Najbardziej popularne rodzaje kaktusów to: echinocactus, mammillaria, opuntia, zygokaktus (kaktus bożonarodzeniowy). Jeśli chodzi o pielęgnację i ochronę kaktusów, warto zwracać baczną uwagę na szkodnika zwanego mszycą wełnistą. Może one doprowadzić do śmierci rośliny jeśli nie zaradzimy jej w porę.

Drzewka bonsai

Jest to spory wydatek, jednakże imponujący wygląd tego rodzaju roślin sprawia, że są chętnie kupowane jako ciekawa dekoracja. Pamiętać trzeba, że drzewka bonsai mogą być hodowane na zewnątrz lub w pomieszczeniu w zależności od gatunku. Drzewka, które hodujemy w pomieszczeniu nie mogą być umieszczone w miejscu zbyt nasłonecznionym. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu drzewek, zwłaszcza w ciepłe dni. Wszystko jednak zależy od ich rodzaju, dlatego musimy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu gatunku naszego drzewka. Bardzo ciekawe i widowiskowe rodzaje drzewek to: wiąz, ligustr oraz jałowiec.

Żywe kamienie

Jest to wciąż mało popularny, jednak bardzo ciekawy element ?zielony? wnętrz. Żywe kamienie ? lithops ? to najmniej wymagające rośliny z powyżej przedstawionych. Nie wolno podlewać ich zbytnio ? gdyż szybko zgniją. Wyglądem przypominają one kamienie (stąd nazwa), lecz są one o wiele bardziej imponujące. Oryginalne kwiatostany to znakomita nagroda po wielu miesiącach hodowli, a różnorodność kolorów kamieni sprawia, że są idealnym dopełnieniem wnętrz.

Jakich kwiatów nie hodować w domu?

Chociaż rośliny stanowią bardzo ważny element dekoracji w mieszkaniach, okazuje się, że nie każdy kwiat możemy bezpiecznie hodować w naszym domu. Warto wiedzieć, jakich kwiatów nie powinniśmy hodować w domu ze względu na ich szkodliwe właściwości. Ich lista przedstawiona jest poniżej.

Lepiej nie hodować w domu takich roślin jak:

- anturium

-bieluń

- bluszcz

- filodendron

- hipeastrum

- kalia

- kliwia

- kroton

- narcyz

- oleander

- tulipan

- wilczomlecz

- zwartnica

W większości rośliny te powodować mogą podrażnienia skóry, wymioty oraz biegunki, ze względu na zawartość w nich substancji drażniących. Są one bardzo niebezpieczne zwłaszcza jeśli w domu mamy małe dzieci. Toksyny zawarte w liściach, gdy zostaną przypadkiem zjedzone przez malucha mogą zaszkodzić organizmowi dziecka.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

16 lip 2013

Ostatnie artykuły


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Materace ? rodzaje, ceny, wybór

  Nikt nie zaprzeczy, że w domu nie ma nic ważniejszego niż wygodne łóżko. Wypoczynek w ...


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Jak dbać o zmywarkę, piekarnik i inne AGD?

  Zakup urządzenia AGD to nie wszystko ? ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, by bezpiecznie służyły ...


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Sofa, kanapa, narożnik ? czyli meble tapicerowane do salonu

  Aktualnie mamy bardzo duży wybór wśród różnego rodzaju mebli do salonu, które różnią się od ...

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz.