Domowa przestrzeń

Powiązane artykuły


Kotły gazowe – trend czy przeżytek?

Ogrzewanie gazowe to bez wątpienia jedno z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych na dużą skalę w polskich domach. Skąd jednak bierze się ich popularność? Czy ich zalety przewyższają wady i czy istnieją ekonomiczne rozwiązania alternatywne? Warto się tego dowiedzieć zanim rozpoczniemy budowę naszego domu, by znaleźć optymalny wariant dla siebie.

Co przemawia na korzyść ogrzewania gazowego?

- Dostępność i cena gazu – Przede wszystkim główną zaletą instalacji gazowej jest fakt, że gaz jest łatwo dostępnym i stosunkowo niedrogim surowcem energetycznym. Mamy więc z tego względu ekonomiczną eksploatację naszego ogrzewania.

- Łatwość eksploatacji – Przy używaniu tego rodzaju sprzętu nie musimy wiele się namęczyć, co jest kolejną niewątpliwą zaletą. Działanie użytkownika polega zwykle na ustawieniu konkretnej temperatury na panelu sterowania urządzenia.

- Estetyczny wygląd ? Kotły gazowe są oferowane w dużej gamie rodzajów i typów. Dzięki temu możemy wybrać odpowiedni dla nas model, który nie będzie ?straszył? swoim wyglądem, a dopasuje łatwo się do pomieszczenia i nieco je odświeży.

- Wielofunkcyjność ? Możemy wybrać kotły, które pozwolą nam korzystać jednocześnie z takich opcji jak ogrzewanie pomieszczeń oraz ciepłej wody w naszym domu.

- Możliwość pracy z kolektorami słonecznymi ? Jest to zaleta dla osób o nastawieniu proekologicznym oraz dla tych, którzy próbują zaoszczędzić trochę pieniędzy. Inwestycja w taki zestaw wymaga co prawda sporych nakładów, jednak po jakimś czasie zwraca się to z nawiązką.

Kotły gazowe a kotły na paliwo stałe

W kwestii użytkowania kotły gazowe mają dużą przewagę nad kotłami zasilanymi paliwem stałym (węgiel, drewno) ? nie wymagają one praktycznie żadnej ingerencji od użytkownika. Kotły węglowe z kolei wymagają nieco pracy przy rozpalaniu oraz podtrzymywaniu ognia. Kolejną zaletą jest fakt, że w przypadku ogrzewania gazowego nie musimy myśleć o zaopatrzeniu się w paliwo (jak np. węgiel czy miał), i o jego przechowywaniu. Odzwierciedla się to jednak także w cenie kotłów: chociaż gaz jest stosunkowo niedrogim surowcem energetycznym, węgiel jest jeszcze tańszy. Jest to powód, dla którego wiele osób bardzo poważnie rozważa drugie rozwiązanie. Jeśli chodzi o instalację, montaż kotła gazowego można porównać z instalacją ogrzewania na paliwo stałe. Często ogrzewanie gazowe stosowane jest w blokach, ze względu na łatwość jego użytkowania, czystość oraz możliwość łatwego sterowania.

Powyższe zalety kotłów gazowych stanowią o tym, iż wiele polskich domów wciąż montuje ten rodzaj ogrzewania jako podstawowy. Często stosowane jest ono w mieszkaniach, ze względu na łatwość użytkowania oraz stosunkowo niskie koszta. Z drugiej strony, tańszą alternatywą jest kocioł na paliwo stałe, jednak ma on także swoje wady ? np. czasochłonna eksploatacja. Warto więc dobrze przemyśleć swój wybór pod kątem wad i zalet obu tych rozwiązań, by wybrać optymalnie do swoich potrzeb i cieszyć się w zimie ciepłym i przyjemnym klimatem w mieszkaniu, a jednocześnie zaoszczędzić parę złotych.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

01 lip 2013

Ostatnie artykuły


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Materace ? rodzaje, ceny, wybór

  Nikt nie zaprzeczy, że w domu nie ma nic ważniejszego niż wygodne łóżko. Wypoczynek w ...


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Jak dbać o zmywarkę, piekarnik i inne AGD?

  Zakup urządzenia AGD to nie wszystko ? ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, by bezpiecznie służyły ...


  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/related.php on line 31

  Sofa, kanapa, narożnik ? czyli meble tapicerowane do salonu

  Aktualnie mamy bardzo duży wybór wśród różnego rodzaju mebli do salonu, które różnią się od ...

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz.