Domowa przestrzeń

Powiązane artykuły


Ciepło pod stopami

Ogrzewanie w domu zwykle kojarzy się nam z żeliwnymi kaloryferami wiszącymi pod oknem w każdym ...

Eleganckie i skuteczne ogrzewanie.

Od pewnego czasu można zauważyć pewien trend w dziedzinie ogrzewania domu. Mianowicie dekoracyjne grzejniki pokojowe ...

Jak dobrać kocioł, czyli gorąca sprawa

Pewnie doskonale zdajecie sobie sprawę, że budując czy też posiadając już własny dom, musimy zadbać, nietylko o jego ogrzanie, ale również przygotowanie ciepłej wody użytkowej. A ponieważ wcale nie jest to tak oczywista sprawa jak mogłoby się wydawać, postaram się przybliżyć wam problem doboru kotła do metrażu naszego domu.kocioB-1

Przede wszystkim, na początku musimy poznać zapotrzebowanie naszego lokum na ciepło, a następnie wybrać na jaki rodzaj paliwa kocioł potrzebujemy. Możemy wybierać gazowe, oraz te na paliwo stałe. Sam dobrałem sobie kocioł na paliwo stałe, więc na nich się skupię.

Pod pojęciem paliwo stałe, kryje się nic innego jak prodkuty pochodzenia naturalnego, takie jak węgiel, drewno, czy nawet torf. Mimo, że kotły na paliwo stałe stanowią gros tych które możemy spotkać na rynku, trzeba niestety wziąć pod uwagę, że produkt spalania nie jest tym, który uznalibyśmy za ekologiczny czy energooszczędny. Natomiast w dalszym ciągu są to najpopularniejsze rozwiązania.

Wśród tych urządzeń, również możemy rozgraniczyć pewien podział. Znajdziemy kotły stalowe, ale i żeliwne. Te żeliwne są bardzo odporne na niszczenie, czy korozję, natomiast i porowata powierzchnia sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń. Poza tym ich prosta budowa oraz niewielkie gabaryty dają mniejszą efektywność spalania.
Jeśli idzie zaś o kotły stalowe, to korozja jest dość częstym powodem wymiany na nowszy, ub remontu zużytych elementów i to już po kilku-kilkunastu latach użytkowania. Nie jest to jednak koszt, który mógłby przerazić. Poza tym ich obsługa nie sprawia większych kłopotów, a i efektywność spalania jest znacznie większa niż w przypadku kotłów żeliwnych.

Kategoryzując kotły na paliwo stałe, można rozgraniczyć je jeszcze na te, ze spalaniem dolny, oraz górnym. Jeśli odpowiednim dla nas paliwem będzie koks, dobierzy kocioł z górnym spalanie, jeśli zaś planujemy ogrzewać nasz dom węglem, lepiej będzie jeśli zdecydujemy się na kocioł z dolnym spalaniem.

Jak widzicie, jest w czym wybierać, a to dopiero mały procent tego, czego możemy się dowiedzieć o kotłach w internecie. Pominąłem oczywiście producentów, a jest ich całe mnóstwo. Co ciekawe w miejscowości Pleszew znajduje się tak zwany „klaster kotlarski”. Chyba jedyna w europie taka inicjatywa zrzeszająca producetów kotłów właśnie. Jeśli planujecie zakup takiego urządzenia, za pewne traficie na któregoś z pleszewskich producentów.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

25 lut 2013

Ostatnie artykuły

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz.