Domowa przestrzeń

Powiązane artykułyWarning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/krnmedia/domains/domowaprzestrzen.pl/public_html/wp-content/themes/suburbia/meta.php on line 18

Materace ? rodzaje, ceny, wybór

Nikt nie zaprzeczy, że w domu nie ma nic ważniejszego niż wygodne łóżko. Wypoczynek w ...

Sofa, kanapa, narożnik ? czyli meble tapicerowane do salonu

Aktualnie mamy bardzo duży wybór wśród różnego rodzaju mebli do salonu, które różnią się od ...

Jak dbać o zmywarkę, piekarnik i inne AGD?

Zakup urządzenia AGD to nie wszystko ? ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, by bezpiecznie służyły nam przez długi czas.

 Zmywarka

Zmywarka stanowi ważny element kuchni, pozwala zaoszczędzić czas, wodę oraz chroni dłonie przed działaniem szkodliwych detergentów.

Na samym początku należy zaznaczyć, iż trzeba stosować dobre, rekomendowane przez producentów środki. Nie powinno się oszczędzać na stosowaniu soli zmiękczającej. Warto jest również stosować proszek do zmywarki i nabłyszczacz lub specjalne tabletki do zmywarek, które zawierają oba te środki. Dodatkowo należy pamiętać o stosowaniu płynu do mycia zmywarek.

Mycie zmywarek jest bardzo istotne ? trzeba pamiętać o trzech podstawowych zasadach:

  • Należy spłukiwać resztki jedzenia przed włożeniem naczyń do zmywarki. Niespłukane odpady mogą gromadzić się w zmywarce, a następnie krążyć z wodą, by w rezultacie osadzać się na czystych naczyniach.
  • Po 3-4 myciach należy umyć filtr zmywarki.
  • Całe urządzenie powinno się myć za pomocą płynu czyszczącego do zmywarek.

 Kuchenka i piekarnik

Zarówno powierzchnia płyt gazowych, jak i elektrycznych, pokryta jest emalią. Podczas ich czyszczenia nie należy stosować ostrych szczotek czy zmywaków. Nie powinno się również używać proszków ? zamiast tego zaleca się łagodne mleczka lub specjalne płyny przeznaczone do tego celu.

Należy pamiętać również o systematycznym i dokładnym czyszczeniu palników gazowych. Jest to szczególnie ważne, gdy kuchenka nie posiada zabezpieczenia przeciwwypływowego. Tradycyjne żeliwne krążki grzejne, poza czyszczeniem, wymagają również konserwacji. Co jakiś czas należy je posmarować odrobiną oleju jadalnego bądź specjalnego środka konserwującego.

Poza odpowiednim czyszczeniem, należy pamiętać o wymianie zużywających się elementów. Najszybciej zniszczeniom ulegają uszczelki. Płyty kuchenne przeznaczone do zabudowy mają uszczelkę oddzielająca krawędź płyty od blatu kuchennego. Chroni blat i meble kuchenne przed nadmiernym nagrzewaniem. Uszczelki mieszczą się również na drzwiczkach piekarników. Jeżeli uszczelka odklei się lub pęknie ? należy ją wymienić.

Piekarniki czyści się podobnie jak płyty kuchenne ? nie powinno się stosować żadnych ostrych narzędzi ani środków. Do ich czyszczenia zaleca się stosowanie pianek, mające agresywne działanie pod względem chemicznym, lecz nie powodujących mechanicznych uszkodzeń powierzchni. Niektóre wersje piekarników wyposażone są w funkcje czyszcenia paralitycznego lub katalitycznego. Brud wypalany jest całkowicie ze wszystkich zakamarków piekarnika w bardzo wysokiej temperaturze.

 Lodówko-zamrażarka

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak duży wpływ na pracę chłodziarko-zamrażarki ma jej odpowiednia pielęgnacja. Gdy urządzenie jest zaniedbane ? przestaje działać efektywnie, zużywa zbyt dużą ilość energii i nie zapewnia właściwego chłodzenia. Dlatego trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Regularne rozmrażanie zamrażarki i odszranianie chłodziarki są podstawowymi zabiegami, by lodówka mogła w pełni wydajnie funkcjonować.
  • Należy systematycznie sprawdzać stan uszczelek. Ich prawidłowy stan gwarantuje odpowiednią izolację. Ciepłe powietrze nie dostanie się do środka, a urządzenie nie będzie musiało niepotrzebnie marnować energii na jego schładzanie.
  • Trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu otworu odpływowego w lodówce z automatycznym odszranianiem, który znajduje się w jej wnętrzu na tylnej ścianie. W przypadku, gdy otwór się zapycha, wilgoć która powstaje w lodówce, skrapla się na tylnej ściance i będzie zalewać wnętrze urządzenia.

 

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

03 sie 2013

Ostatnie artykuły

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz.