Domowa przestrzeń

Powiązane artykuły


Ciepło pod stopami

Ogrzewanie w domu zwykle kojarzy się nam z żeliwnymi kaloryferami wiszącymi pod oknem w każdym ...

Eleganckie i skuteczne ogrzewanie.

Od pewnego czasu można zauważyć pewien trend w dziedzinie ogrzewania domu. Mianowicie dekoracyjne grzejniki pokojowe ...

Jak dobrać kocioł, czyli gorąca sprawa

Pewnie doskonale zdajecie sobie sprawę, że budując czy też posiadając już własny dom, musimy zadbać, ...

Energia ze słońca

fotowoltaikaPozostajemy przy temacie słońca jako źródła ciepła oraz energii. W poprzednim poście starałem się lekko nakreślić tematykę kolektorów słonecznych, które, jak już za pewne wiecie, ogrzewają wodę użytkową. Nie bez powodu poprzedni post różnił się tytułem, panel fotowoltaiczny służy do uzyskania energii, czyli potocznie mówiąc prądu. I tu pojawia się znacząca różnica.

Kolektory spotkać można już w zasadzie w całej Polsce, stają się coraz popularniejsze, a z pomocą dofinansowań, również bardziej dostępne dla osób budujących domy. Same w sobie, może i nie są najtańsze, a instalacja również pochłania koszty, ale po kilku latach na pewno zainwestowane pieniądze się zwrócą.

Panele fotowoltaiczne jeszcze nie są popularnymi produktami w branży budownictwa jednorodzinnego, inaczej sprawa się ma jeśli chodzi o biura. Unijne dyrektywy mówiące o energooszczędności i regulowaniu do 2015 roku spraw związanych z odnawialnymi źródłami energii, determinują pewne rozwiązania. Niestety, jeśli chodzi o fotowoltaikę, brak jeszcze w naszym kraju uregulowań prawnych dotyczących zwrotów nadwyżki energii.

Przypuśćmy, że zainstalowaliśmy w naszym domu panel, wraz z akumulatorem gromadzącym energię, który w znaczącym stopniu zaspokaja energetyczne zapotrzebowanie naszego domu na prąd. Sprawa nie jest taka prosta, ponieważ dostawcy energii elektrycznej, będą zmuszeni do odkupienia od nas nadwyżki energii, a my po niższej cenie, powrotnego zakupu. Błędne koło… Właśnie ta sprawa nie została jeszcze prawnie uregulowana, co powoduje, że do fotowoltaiki nie jesteśmy jeszcze przygotowani. Producenci jednak nie ustają w nowych rozwiązaniach, prześcigają się w technologiach i produktach, które będą jeszcze bardziej efektywne.

Jak ten temat się rozwinie? Niestety jesteśmy zmuszeni poczekać. Mam nadzieję, że odnawialne źródła energii, kolektory jak i panele fotowoltaiczne, zyskają przychylność odbiorców, ale i rządu, który reguluje sprawy prawne. Miejmy nadzieję, że doczekamy się wszystkich domów jednorodzinnych z choć jednym z rozwiązań o których pisałem.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

04 lut 2013

Ostatnie artykuły

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz.