Domowa przestrzeń

Powiązane artykuły


Ciepło pod stopami

Ogrzewanie w domu zwykle kojarzy się nam z żeliwnymi kaloryferami wiszącymi pod oknem w każdym ...

Jak dobrać kocioł, czyli gorąca sprawa

Pewnie doskonale zdajecie sobie sprawę, że budując czy też posiadając już własny dom, musimy zadbać, ...

Eleganckie i skuteczne ogrzewanie.

grzejnik dekoracyjnyOd pewnego czasu można zauważyć pewien trend w dziedzinie ogrzewania domu. Mianowicie dekoracyjne grzejniki pokojowe oraz łazienkowe.

Kiedy instalowałem swoje standardowe i nudne grzejniki w swoim starym mieszkaniu, nie zdawałem sobie sprawy, że i ten element, tak bardzo niezbędny w każdym gospodarstwie, może służyć jako piękny element wyposażenia wnętrza.

Standardowo jak to zwykle z trendami bywa, producenci zaczęli prześcigać się w wymyślaniu co raz to ciekawszych kształtów czy materiałów z jakich takie grzejniki można wyprodukować.

Pojawiły się nawet tzw płyty grzewcze, które można zainstalować jako element ściany, w wyglądzie przypomina dzieło awangardowego artysty.

Co ciekawe instalacja takich grzejników nie różni się w zasadzie niczym od tych standardowych, stojących, czy montowanych pod parapetami (jak w starym budownictwie). Poza tym nie raz zdarza się, że ich powierzchnia grzewcza jest o wiele bardziej skuteczna w oddaniu ciepła niż w starych żeliwnych, żeberkowych kaloryferach.

Okazuje się, że kształt takiego grzejnika nie ma znaczenia pod względem oddawania ciepła, ważne natomiast jest aby wiedzieć, że grzejniki rozróżniamy na konwektorowe oraz radiacyjne.

Te pierwsze oddają swoje ciepło na zasadzie konwekcji (pamiętacie z fizyki?), drugie natomiast to grzejniki które oddają ciepło promieniując i one najlepiej nadają do instalacji w łazienkach. Przykładem są grzejniki drabinkowe na których możemy suszyć wilgotne ręczniki.

Mój znajomy kupił grzejnik dekoracyjny do salonu od jednego z wiodących producentów w Polsce i powiesił go na ścianie jak obraz. Wyobraźcie sobie, że wygląda to wspaniale. Funkcjonalność i estetyka w jednym.

Kiedy będziecie dobierać grzejniki do swojego domu, przemyślcie instalację takich, które będą również dobrze wyglądały. Koniec z nudą i sztampowym podejściem do wyposażania swojego domu. Poruszmy wyobraźnie, a nasz domki staną się dziełami sztuki.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

17 kwi 2013

Ostatnie artykuły

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz.