Domowa przestrzeń

Powiązane artykuły


Eleganckie i skuteczne ogrzewanie.

Od pewnego czasu można zauważyć pewien trend w dziedzinie ogrzewania domu. Mianowicie dekoracyjne grzejniki pokojowe ...

Jak dobrać kocioł, czyli gorąca sprawa

Pewnie doskonale zdajecie sobie sprawę, że budując czy też posiadając już własny dom, musimy zadbać, ...

Ciepło pod stopami

podBog?wkaOgrzewanie w domu zwykle kojarzy się nam z żeliwnymi kaloryferami wiszącymi pod oknem w każdym pokoju lub nowszymi grzejnikami konwektorowymi. Te przestarzałe już patenty w dostarczeniu naszym domowym pomieszczeniom ciepła, powoli odchodzą do lamusa. Co raz częściej inwestorzy indywidualni decydują się na nowsze, efektywniejsze i mnie inwazyjne (czyt. Nie zabierające powierzchni użytkowej pomieszczenia) ogrzewanie podłogowe.

Decyzję o tej technologii, będziemy musieli podjąć odpowiednio wcześniej. Montaż zwykle odbywa się „na mokro”, wszystkie elementy grzejne umieszcza się w jastrychowej lub betonowej wylewce, a więc jeszcze przed położeniem płytek, czy parkietu. Bardzo ważnym jest, aby pamiętać by przewodów nie instalować na warstwie izolacji cieplnej, ponieważ cały system może się przegrzewać, co z kolei może spowodować awarię i zniszczenie instalacji.

Dodatkowo oprócz montażu mokrego, możliwa jest instalacja na sucho. Przewody w tym wypadku kładzie się w specjalnych płytach z wycięciami. Jeśli mamy podłogę drewnianą, przewody te montuje się na specjalnych siatkach, tak, aby znajdowały się co najmniej 3cm pod płytkami.

Ciekawostką jest, że tradycyjne grzejniki o których wspominałem wyżej, możemy połączyć z naszym ogrzewaniem podłogowym za pomocą odpowiedniego sterownika elektronicznego. Czujnik ten powinien posiadać możliwość „wyczucia” temperatur podłogi oraz powietrza, tak aby równomiernie rozprowadzać ciepło. Trzeba pamiętać jednaki, że „podłogówka” stanowi w tym połączeniu jedyne system wspomagający, a głównym źródłem ciepłą pozostają grzejniki. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkość z jaką w sezonie możemy ogrzać wybrane pomieszczenie.

13691284573680Niestety, jak w większości przypadków ogrzewanie podłogowe nie jest pozbawione wad. Wiążą się one zdecydowanie z kosztami za energię elektryczną przy wysokich cenach. Można je natomiast zniwelować dzięki zastosowaniu licznika dwutaryfowego.

Na polskim rynku pojawiły się już wiodące marki, które oprócz wysokiej jakości materiałów, służą również pomocą techniczną i montażem, a także odpowiednimi poradami.
Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem, a nie znamy się jeszcze na takich rozwiązaniach, doradcy za pewne pomogą nam w doborze odpowiedniego systemu.

Ogrzewanie podłogowe to jeszcze nowość, ale już zyskująca co raz szersze grono zwolenników.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.

21 maj 2013

Ostatnie artykuły

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz.